Takže jdeme do toho. Rozhodnutí, udělat ze 100 let staré chalupy místo k setkávání rodiny a přátel, padlo. Tím bychom měli hotovou myšlenku na konec. Teď ještě vyplnit prostor mezi tím, kde jsme teď, a kam se chceme dostat. Něco mi říká, že jen touha překonávat výzvy, k tomu stačit nebude. Chce to někoho zkušeného k ruce. Měl by to být architekt?

Protože to máte:

 • odpady,
 • napojení na kanalizaci,
 • střecha,
 • podkroví,
 • elektřina,
 • podlahy,
 • nosné a nenosné zdi,
 • okna,
 • dveře,
 • topení,
 • omítky.

A pak ještě plno počítání a papírování:

 • statika,
 • tepelné ztráty,
 • položkový rozpočet,
 • stavební povolení,
 • vyjadřovačky.

Takže pokud nestavíte nebo nerekonstruujete svůj třetí dům (což není náš případ), máte na výběr ze dvou možností:

1. Pustíte se do toho naprudko sami

Ukázka slepeného domu který žádný architekt určitě nenavrhl
Jak by vypadal dům, kdybych se do toho pustil sám 🙂

Jak už nadpis napovídá, touto cestou jsme se nevydali, takže ani moc dobře nevím, jak by to probíhalo. Představuji si to tak, že bych začal zjišťovat, co je všechno potřeba. Dopídil bych se k informaci, že budu potřebovat stavební povolení. Zavolal bych na stavební úřad a tam zjistil, že k tomu budu muset doložit projekt. Takže bych si našel projektanta. Ten by mi asi i nabídl, že pro mě stavební povolení zajistí. Až bych ho měl, začal bych stavět.

Tady bych něco přistavěl, tu něco uboural, celé to zabalil do polystyrenu (protože tak to přece dělají všichni), natřel pěknou barvou a měl bych hotovo. Je to samozřejmě napsané s nadsázkou. Věřím, že spousta lidí si tuto cestu zvolí a jsou spokojení. Ostatně budu rád, když se o své zkušenosti podělíte v komentáři.

Já jsem ale perfekcionista, který chce vědět ještě před realizací, že bude mít na stěně bílou zásuvku, která bude ladit s kobercem a bude do ní zapojená kovová stmívatelná lampička se žárovkou blokující modré světlo. Jo, asi to bude diagnóza.

Určitě ne

Výhody

+ můžete ušetřit peníze za služby architekta (sporné)
+ nezdržujete získání stavebního povolení studiemi, vizualizacemi a jinými kokotinkami

Nevýhody

– nenajdete nebo si jen stěží udržíte jednotný koncept celé stavby
– změny prováděné při samotné realizaci vás můžou přijít draho
– je tu velké riziko, že z toho vznikne paskvil

2. Oslovíte architekta

Ukázka vizualizace z architektonické studie stavby, kterou zpracoval náš architekt
Ukázka vizualizace ze studie

Bez projektanta bychom se neobešli, ale bez architekta jo. Proč teda platit za něco, co vlastně nepotřebujeme? Protože projektant by s námi řešil jen technické a konstrukční věci. Ale my se chceme zaobírat také vzhledem, barevným řešením a materiály. Potřebujeme vytvořit celkový koncept rekonstrukce a to nejen samotného domu a jeho interiéru, ale i jeho okolí. Chceme, aby to bylo promyšlené do posledního detailu ještě před tím, než se vezme do ruky bourací kladivo.

Výhody

+ architekt vám nastaví a pomůže udržet celkový koncept domu a okolí
+ navrhne vám nejen dům, ale i interiér (koupelnu, kuchyň)
+ bude váš partner a průvodce, kterého máte k dispozici po celou dobu projektu od vaší mlhavé představy až po dokončení stavby
+ vypracuje architektonickou studii včetně vizualizací
+ získáte prostor ujasnit si spoustu věcí

Nevýhody

– služby architekta něco stojí
– všechny ty přípravy zaberou dost času a oddálí samotnou realizaci

Hledá se architekt

Nabídka architektů z blízkého okolí mě neoslovila. Nažhavil jsem tedy Google Mapy a nastavil větší rádius. Všiml jsem si, že v Brně je nabídka architektů podstatně lepší. Čím to asi bude?

Při výběru architekta jsem se soustředit hlavně na tyto aspekty.

Ukázky prací

Ukázka rekonstrukce domu s architektem před a po

Nedělám si iluze o tom, že každého architekta nadchne pracovat na rekonstrukci 100 let staré chalupy a hledat symbiózu mezi tradičními regionálními materiály a inovativními myšlenkami. Proto jsem se zaměřil na ty, kteří takové rekonstrukce už dělali a zda se výsledek, který prezentovali na svých stránkách, shoduje s mým smyslem pro estetično.

Sympatie a intuice

Architekt je osoba, se kterou budeme spolupracovat minimálně 2 roky. Nechci se tak dlouhou dobu potkávat s někým, s kým si lidsky nesednu a ještě mu za to budu muset platit. Takže sympatie a intuice jsou při výběru architekta na místě. Hodně řekne fotka, komunikace po mailu, telefonát a nejvíc samozřejmě osobní setkání.

Doporučení

Jasně, osobní doporučení jsou nejvíc. Ale pravděpodobnost, že ve svém okolí budete mít někoho, kdo spolupracoval s architektem na podobné stavbě a byl s ním spokojený, se rovná téměř nule. Sondu jsem sice do své networkingové sítě hodil, ale bez výsledku. Musel jsem se teda spolehnout na to, co jsem dohledal na internetu. Někdy to nějaký obrázek dá, jindy si říkáte, že architekt má asi hodně kamarádů, kteří mu na Google Mapách nasází hvězdičky. Proto jsem tomu takovou váhu nedával.

Závěrem…

Naše odpověď, zda s architektem nebo bez je rozhodně s. My jsme nakonec svého architekta našli. Z předprojektové části máme hotovou architektonickou studii, ze které jsme nadšeni. Teď nás čeká:

 • studie interiéru,
 • zpracování projektové dokumentace,
 • energetické hodnocení budovy

a pak hurá na projektovou fázi. Na náš vkus by se to mohlo posouvat kupředu rychleji, ale na ty dobré věci, se musí holt čekat.

A co vy? Jdete nebo jste šli do rekonstrukce s architektem nebo bez něj?